🇬🇧

Uudised

Kategooria: Artiklid

Uuele CMS-ile üleminek MarkusTegelane veebilehel

Peagi läheb MarkusTegelane veebisaidil käima uus sisuhaldusüsteem, sama, mis markusmaal.ee veebisaidil, mis on otsast lõpuni minu kirjutatud (v.a. Markdown-i dekodeerija, mis on kolmanda osapoole teek). Muudatus mõjutab ka kõiki alamsaite, sh MarkusTegelane+ ja MarkusTegelane++ saidid, kus mõlemad saavad veidi muutunud kasutajaliidese. Sisuhaldussüsteemil on võrreldes varasema Laservalguse süsteemiga mitu eelist, muuhulgas:

Samas kaob uue sisuhaldussüsteemiga võimalus kasutada vanu teemasid (täpsemalt laservalgus ja klassikaline), kuid üritan jätta alles võimaluse neid kasutada ent siinkohal tuleb meeles pidada, et kui seda teen, siis vana kujundusega lehti ma enam ei uuenda.

Üleminek ei toimu kohe, sest ma pean kindlaks tegema kõik lingid, mis on vaja ümber suunata uutele URL-idele, et vanad markustegelane.eu lingid ei viskaks 404 pärast uuendust.

Siin on mõned kuvatõmmised uue CMS-iga veebisaidist:

Sisuhaldus mitme alamrakendusega


MarkusTegelane+ devUpdate lehekülg


Uudiste alamleht (MarkusTegelane veebirakendus)


MarkusTegelane+ uusimate videote leht


 

Meeldetuletus: kanali andmebaasi pärandversioon suletakse 1. aprillil

Turvakaalutlustel sulgen ma vana versiooni kanali andmebaasist. Kell 12.00 UTC pole võimalik siseneda selle aadressi kaudu kanali andmebaasi, selle asemel näete veateadet. Uue versiooni, millele säilib ka tulevikus ligipääs, leiate siit.

Uus rakendus - Kanali andmebaas Lite

Kanali andmebaas on alati olnud oluline osa minu veebisaidist ning nüüd, 2024. aastal, olen ma selle nullist uuesti kirjutanud Yii2 raamistikus. Põhjuseid selle tegemiseks on mitmeid, kuid üks olulisimaid on see, et vanad kanali andmebaasi rakendused kirjutasin ma 2020. aastal, kui mul ei olnud praeguseid teadmisi PHP rakenduste kirjutamise osas.

Selle tagajärg on see, et kanali andmebaasi koodi on nüüd üsna keeruline lugeda ja aastate jooksul on tekkinud kanali andmebaasi palju erinevaid bugisid. Arhitektuuriliselt oli probleem selles, et 90% kanali andmebaasi koodist asus ühes failis ja igal pool olid kasutusel globaalsed muutujad. Olukord oli natuke parem kõige esimestes versioonides, aga seal oli väga suur osa koodist duplikeeritud, mistõttu tekkis olukord, kus näiteks põhilise vaate muutmisel ei läinud näiteks muudatused üle ideekasti ja galeriisse.

Asi muutus veel hullemaks, kui avastasin väga tõsised haavatavused ilma Bootstrap-ita pärandversioonides (seepärast muutsin nad ligipääsmatuks).

Kanali andmebaas Lite lahendab need probleemid erinevate meetodite kaudu. Esiteks, projekt kasutab nüüd MVC (model-view-controller) mustrit. See teeb sisu leidmise lihtsamaks (nt andmebaasiga suhtlemine models kaustas, vaated views kaustas, kontrollerid controllers kaustas jne).

Teiseks kasutab Kanali andmebaas Lite kasutab Yii2 raamistikku. See on PHP raamistik, mis kasutab turvalisi vaikeseadeid, sisaldab kasulikke abifunktsioone ja paremat silurit, automatiseerib erinevaid tegevusi jne.

Kolmandaks, Kanali andmebaas ei tee midagi üleliigset. Selle rakenduse kaudu ei saa uusi kirjeid lisada ega midagi andmebaasis muuta, ainult üksuseid vaadata, isegi kui olete sisse logitud. Andmebaasi üksuste haldamine toimub eraldi admin keskkonnas markusmaal.ee kodulehel.

Kanali andmebaas Lite kasutab endiselt Bootstrap 5 stiiliraamistikku, kuid nüüd kasutab see ka kohandatud värve, mis on midagi, mida vana kanali andmebaasi versioon ei teinud.

Peaaegu kõik senised kanali andmebaasi avalikult kättesaadavad funktsioonid, sh videote otsimine, erinevad filtrid, galerii, ideekast, raporti koostamine ja alla laadimine, sorteermine, arhiveeritud kommentaarid jpm, on endiselt Lite versioonis alles. Erandiks on kaks funktsiooni - raporti eksport CSV formaati ja pärandbrauseri režiim. Viimast ma ei pidanud vajalikuks, sest Bootstrap 5 juba iseenesest ei toeta vanemaid brauserid, kuid CSV eksportimise eemaldasin, selle jaoks on niivõrd palju implementatsioone ning JSON-i teisendamine teile sobivaks CSV formaadiks ei tohiks olla liiga keeruline.

Kuid viimasena võite küsida - mis saab vanematest kanali andmebaasi versioonidest? Viimane versioon, mis oli kättesaadav (v.a. arhiveeritud kommentaarid) enne Lite versiooni avaldamist, jääb 1. aprillini avalikult kättesaadavaks. Pärast 1. aprilli eemaldan selle rakenduse enda veebisaidilt. Vanemad versioonid, mis ei kasutanud Bootstrap stiiliraamistikku ei ole enam avalikkusele kättesaadavad.

Tühi blogipostitus

See blogipostitus on tahtlikult jäetud tühjaks. Palun ärge seda lugege!

Twitter/X profiili kustutamisest

Alates järgmisest aastast kustutan ma enda konto sotsiaalvõrgustikus Twitter/X. See tähendab, et alates jaanuarist 2024, pole minu tegemisi võimalik jälgida selle sotsiaalvõrgustiku kaudu. Selle asemel saate mind järgida järgmistes kohtades:

Allalaadimised markusmaal.ee veebilehel!

Alates tänasest on võimalik minu loodud asju alla laadida markusmaal.ee veebilehelt! Selleks klõpsake lihtsalt Allalaadimised nuppu, valige sobiv kategooria ning allalaaditav üksus. Allalaadimise lehelt leiate kirjelduse, kuvapildid ja allalaadimise lingid koos kontrollsummadega!

Suured muutused tulemas minu YouTube kanalitele

Võib-olla olete märganud, et ma pole postitanud viimaste kuude jooksul MarkusTegelane, MarkusTegelane+ ja Markuse asjad kanalitele uusi videoid. Seda sellepärast, et ma pole tahtnud uusi videoid nendele kanalitele luua. Motivatsioon jäänud kadunuks mitmel põhjusel, kuid kaheks oluliseks põhjuseks on vaatajaskonna langus ja see, et ma pole kõigi postitatud videote kvaliteediga isiklikult rahule jäänud.

Seetõttu on mul plaan teha ekstreemseid muutusi enda kolme põhilise YouTube kanaliga - MarkusTegelane, MarkusTegelane+ ja Markuse asjad. Nende muudatuste tulemusel peaks videote kvaliteet ühtlustuma ja seetõttu paranema. Üheks muutuseks kanalite MarkusTegelane ja MarkusTegelane+ puhul võib olla suur kanali nime ja üleüldise brändingu muutus. Samuti on võimalik, et suur osa videotest, mis on praegu avalikud, muutuvad registriväliseks ja/või privaatseks. Kanal Markuse asjad on plaanis kustutada järgmisel aastal (2024), sellele eelneb tellijatele teadaanne videoformaadis ja kogukonna postitusena.

Sellega seoses võite küsida, mis? miks? millal?

Esiteks, mis konkreetseid muudatusi ma sisule teen? See osa on veel kaardistamisel ja ülisalajane.

Teiseks, küsimusele "miks?" ma juba vastasin - sest ma üritan leida uut motivatsiooni nendele kanalitele sisu loomiseks.

Kolmandaks, millal ma need muudatused läbi viin? Vastus on lühike ja konkreetne - hiljemalt jaanuaril 2024, välistatud pole varasem ajahetk. Kolmele põhikanalile ma enne seda perioodi uusi videoid EI POSTITA, ainsaks erandiks on ilmselt MarkusTegelane kanali 10. aastapäev septembri lõpus (pole välistatud, et sellest võib kujuneda viimane MarkusTegelane video).

Veebisaidi markusmaal.ee Cloudflare-i üleviimine

Erinevatel põhjustel suunan täna ma markusmaal.ee nimiserverid Cloudflare-i. Külastajate jaoks võib see tähendada, et ligipääs veebilehele võib olla ajutiselt piiratud.

Sildid: uudised news blog blogi ajaveeb